понеділок, 14 грудня 2020 р.

 

15грудня 2020року  

Урок української літератури у 8 класі

ТЕМА. Володимир Підпалий. «Бачиш: між трав зелених..», «Зимовий етюд». Ідея гуманізму, людяності, бережливого ставлення до природи.

Мета уроку. Ознайомлення із життєвим шляхом та творчістю В.Підпалого, і його поезіями « Бачиш: між трав зелених..», «Зимовий етюд» у контексті сучасності, сприяти удосконаленню навичок виразного читання, ідейно-художнього аналізу твору, критичного, творчого мислення, розвитку пізнавальної активності, самостійності, вихованню екологічної свідомості,  ціннісного ставлення до мистецтва.

Перебіг уроку

І. Організація до уроку.


  • - Добрий ранок, діти. За вікном у нас сумний зимовий пейзаж, а душі так хочеться тепла, тож подаруйте його собі. У вас на столах є зошити, намалюйте символічне  сонечко, напишіть у кружечку побажання для себе.
  • - Що ж ви побажали?  Пам’ятайте мудрі слова Сократа: «У кожній людині є сонце, тільки дайте йому світити». Ось із таким сонячним настроєм і продовжимо свою роботу. 

      Запишіть у зошит тему  уроку.

     ІІ.Зміст уроку

1.     Ознайомлення із основними відомостями із життя і творчості В.Підпалого (мультимедійна презентація).




-       Коротко та стисло зафіксуйте  отриману інформацію: план до біографії.

 

 

Володимир Олексійович Підпалий – український поет, прозаїк, перекладач.

         Народився 9 травня 1936 року в селі Ларізках, на той час районному центрі Полтавської області.

Мати Ольга Власенко – козачка з хутора Макарівщини. Батько Олексій Лукович – виходець з-під Великої Багачки, працював на залізниці, захоплювався садівництвом та бджільництвом. Загинув 1943 року, форсуючи Дніпро у Києві. Мати померла 21 січня 1957 року під час  служби сина на флоті.

Володимир Підпалий навчався у Величанській та Ларізківській школах. За власним свідченням, любив історію, літературу та не розумів точних наук. За любов до поезії однокласники прозвали його старовинним словом «піїт».

У школі багато читав. У 1953 році закінчив 10 класів. 1955 року був мобілізований на флот.

У 1957 році демобілізувався і вступив до Київського університету на філологічний факультет.

Перші вірші надрукував 1958 року в газетах «Молодь України»   та «Зміна». У Державному видавництві художньої літератури у 1963 р. вийшла перша збірка «Зелена гілка», роком пізніше – «Повесіння».

Працював старшим редактором поезії  у видавництві «Радянський письменник». До спілки письменників був прийнятий 1972 р.

Основними мотивами творчості В.Підпалого були сенс людського життя, любов до Батьківщини, значення поетичного слова в суспільстві, захист рідної мови, змалювання краси людських почуттів.

В. Підпалого літературознавці характеризують як представника «тихої поезії» - ліричного струменя в українській літературі 60-х – початку 70-х років ХХ ст. , їй не притаманна орієнтація на зовнішній ефект, вона духовно спокійна і зосереджена.
          В. Підпалий помер 24 листопада 1973 року . Похований поет у Києві на Байковому кладовищі. До останнього подиху, як сам для себе визначив, спокутував гріх: посоромився перед товаришами поцілувати маму, коли йшов до війська, більше він її не побачив.

«Я, мабуть, не народився поетом», - так скромно оцінював своє обдарування В.Підпалий. Доля виявилася до нього несправедливою, відвівши  всього 37 років життя. Він не любив слави, галасу навколо свого імені, був скромним і чесним, а разом із тим принциповим, коли мова заходила про святі для нього поняття – «Україна», «людина», «творчість».

1.Ідейно-художній аналіз творів. «Бачиш: між трав зелених»

-       А тепер запрошую Вас у світ поезії Володимира Підпалого.

1.1.         Первинне сприйняття поезії «Бачиш: між трав зелених»(слухаємо поезію).




1.2.        Складаємо план до  аналізу  твору.

       Історія написання……..       (сторінки підручника)              

        Рід……. (лірика)

        Жанр ………. (пейзажна лірика)

       Тема…….. (зображення переживань ліричного героя через  байдуже ставлення людини до природи ).

          Головна думка ………(заклик до гуманізму, людяності,     бережливого ставлення до природи).

            Віршовий розмір ……… (вільний вірш, верлібр).Чому?

                                                                 (немає рими, але є ритм).

            Художні засоби

Епітети: «дощі зернисті», «дорога в пилу», «пташенята немічні».

Порівняння: «як грудочки пташата».

Метафори: «станьмо ось тут навшпиньки спокій їх берегти», «ляже на нашу совість за нашу байдужість гріх».

Тавтологія: «нашу».

Риторичні питання, оклики.

-       З якою метою автор використав ці засоби?

1.3.Інтерактивна вправа «Обери позицію»

-       У чому ліричний герой вбачає найголовніший гріх людини? Але ж байдужість - це не жорстокість? Обдумайте свою позицію.

До яких же наслідків призвела людська байдужість у ставленні до природи? Які ви можете назвати факти?

ü за 50 років  на третину скоротилася  кількість  рослин і тварин на планеті;

ü у Європі за останні 20 років зникло близько 17 тисяч видів ;

ü земля втрачає 30 000 видів живих організмів щорічно;

ü з 1970 року чисельність диких тварин скоротилася на 25-30%;

-       Які висновки потрібно зробити? Діти, то ж не будьте байдужими, запаліть у своєму серці  сонце, і не просто на словах, а на ділі.. І зробити можна це вже сьогодні.

2.    Робота над твором «Зимовий етюд».

2.1.        Словникова робота.

-       Слово В.Підпалого не надто голосне і не грізне, воно ніжне і негучне, але має велику силу, і ця сила у красі і щирості почуттів, тому називають його поезію «тихою».

-       Зараз ви прослухаєте ще один твір «Зимовий етюд».




-        Що таке етюд? Соната?  Знайдіть ці визначення у підручнику.

2.2.       Читання твору учнями.

                             

ЗИМОВИЙ ЕТЮД

На шибі вікна замерзле відлуння розмаїття думок,

За вікном дерева в своїх снах...

З-під снігу — є легке відчуття їх весняної замріяності,

Вітер вихоплює з гілок звуки —

Він намагається скласти з них зимову сонату.

Вслухаючись,.. можна побачити мерехтіння і переливи їх кольороспалахів.

Ця краса наскрізь проймає єство,

Хочеться поділитись,., білокрилі промені-думки линуть до тебе.

 

-       Що ви побачили, слухаючи твір? Які зорові образи у вас виникли? Орієнтовна відповідь: вікно, розмальоване морозними візерунками, вітер натягує невидимі струни на гілках дерев, кружляє сніг, немов кришталеві павутинки, снуються думки...

2.3.       Виразне читання твору учнями.

2.4.       Ознайомлення ще з одним твором В.Підпалого «Зимовий етюд».

-       Один з ваших однокласників  виготовив листівку   до іншого твору В.Підпалого з такою ж назвою. Прошу прочитати твір та презентувати свою роботу.

2.5.        Бесіда

-       Що спільного, а що відмінного між цими творами?

-       Яка поезія вам сподобалася більше? Чому? Який висновок зробили, прочитавши та прослухавши твори В.Підпалого? Яке значення його поезії для сучасного українського суспільства?

Домашнє завдання

- опрацювати статтю у підручнику…. ( с.126-127),

- скласти план до аналізу твору «Зимовий етюд».

 Рефлексія.

-       Сподіваюсь, ви уважно попрацювали.

-       То ж візьміть з собою теплі промені-думки, і нехай вони стануть у нас добрими, світлими справами.